Przemoc psychiczna – 12 zachowań, na które musisz uważać.

przemoc psychiczna

Przemoc psychiczna. Sporym problemem jaki wiąże się ze znęcaniem psychicznym, jest to, że często wprowadza mętlik w Twojej głowie. Nagle zaczynasz zastanawiać się, czy jesteś przewrażliwiona, czy źle odczytujesz sytuację, a nawet czy nie popadasz w szaleństwo.

Fizyczne znęcanie się jest dużo łatwiejsze do zauważenia, jednak to właśnie forma znęcania się psychicznego nad ofiarą, każdego dnia wdziera się powoli do umysłu przez manipulację.

Zwracam się tak, jak bym pisał do kobiety. Należy pamiętać, że przemoc psychiczna dosięga tak samo mężczyźni, jak i kobiety.

Przemoc psychiczna może dotknąć kobiety, jak i mężczyzn !!

Wymieńmy zatem 12 zachowań, na które warto zwrócić szczególną uwagę, zwłaszcza jeśli zaczynają się notorycznie, czy od czasu do czasu powtarzać.

1. Regularnie sugeruje Ci odwołanie planów z rodziną i znajomymi, by spędzić tylko z nim czas.

Często będzie mówił Ci, jak bardzo się o Ciebie troszczy. Regularnie planujesz spotkania czy wypady z rodziną lub znajomymi, ale on za każdym razem mówi Ci, żebyś spędziła czas właśnie z nim, że powinnaś odwołać to, co zaplanowałaś. Raz czy dwa jest to jak najbardziej normalne i nie jest oznaką znęcania psychicznego, jednak nagminne namawianie, wskazuje na próbę odizolowania Ciebie od krewnych i przyjaciół.

2. Złości się, kiedy rozmawiasz z najbliższymi o problemach w związku.

Inną metodą na odizolowanie Cię, jest jego złość na wieść o tym, że rozmawiasz o waszych problemach z przyjaciółmi czy rodziną. Jest niepewny i obawia się tego, że ktoś prędzej czy później pozna jego typ i zasugeruje Ci go zostawić. Stara się odzyskać kontrolę przez wprowadzanie Cię w stan samo-obwiniania, jednocześnie zmuszając Cię mimowolnie do zaprzestania rozmów na Wasz temat z bliskimi.

3. Nazywa swoją chorobliwą zazdrość „miłością„.

Kontroluje i traktuje Cię jak własność, mówiąc Ci przy tym, co możesz i musisz, a czego nie wolno Ci robić. Stara się zatrzeć ślady znęcania, robiąc co w jego mocy, by przekonać Cię o tym, że robi to wszystko tylko i wyłącznie z miłości do Twojej osoby. Manipuluje Tobą wmawiając Ci, że chce tylko tego, co najlepsze dla Ciebie i waszego związku. Tak prawdę mówiąc: chodzi mu tylko o przejęcie bezwzględnej władzy nad Tobą.

4. Reaguje złością na Twoje marzenia.

Partner nacechowany tendencjami do psychicznego znęcania się i kontroli, stara się o to, aby Twój świat był mały, najlepiej w formie dwuosobowej sypialni. Jednak musi być pewny, że jest tam dla niego miejsce.

Jest potwornie niepewny siebie, myśli, że zostawisz go przy pierwszej szansie na lepsze życie. Kiedy mówisz mu o swoich marzeniach, sprowadza i wręcz wbija Cię w ziemię, starając się wybić Ci z głowy wszystkie Twoje aspiracje, ponieważ nie chce, aby coś zagrażało jego kontroli nad Tobą.

5. Często mówi ci o tym, że źle żyjesz.

Aby upewnić się, że nie masz i nie realizujesz swoich marzeń, stara się pomniejszyć wszystkie Twoje czyny i osiągnięcia. Zawsze ma coś negatywnego do powiedzenia… chyba że czuje, że może cię stracić – wtedy będzie całować Cię po stopach. Głównie jednak będzie wytykać Twoje największe kompleksy i obawy. Raniąc Cię tak, że nigdy nie będziesz czuła się na tyle silna, żeby go rzucić.

Jesteś człowiekiem i masz prawo do błędów.

6. Ciągle wytyka Ci błędy.

Każdy ma też prawo coś nam kiedyś wytknąć, jednak osoba, która psychicznie znęca się nad Tobą, robi to notorycznie. Ustawia i zawiesza je nad Twoją głową, niczym dekoracje, aby zniszczyć Twoją samoocenę, a tym samym ułatwić sobie kontrolę. Powoduje, że czujesz się źle ze sobą i w końcu zaczynasz wierzyć w to, że jesteś ofiarą losu, wpadając w ten sposób w jego sidła, jak upolowana zwierzyna.

7. Zawsze zachowuje się jak ofiara, obwiniając Cię o wszystko.

Bardzo trudnym do zidentyfikowania przejawem znęcania psychicznego jest to, że sprawca bardzo rzadko (jeśli w ogóle) przyznaje się do błędu. Zawsze wie jak odwrócić kota ogonem i nawet jeśli wie, że zrobił coś złego, potrafi zagmatwać historię w taki sposób, że nie zrobiłby czegoś gdybyś go bardziej kochała, czy w danym momencie była w domu. W jakiś cudaczny sposób on jest ciągłą ofiarą, a Ty nikczemną bestią.

8. Mówi, że tylko się droczy, a w gruncie rzeczy jest okrutny.

Jego zagrywki są po prostu chamskie i niemiłe. Szuka i wytyka wszelkie Twoje wady i słabości, a potem stara się obrócić to w żart. Robi tak w kółko, przez co czujesz się coraz gorzej. Robi to, bo sam czuje się niepewny i stara się sprowadzić Cię do swojego poziomu.

9. Surowo przyrównuje Cię do innych kobiet. Tak! To też jest przemoc psychiczna.

Znęcanie się ze strony partnera wydaje się nie mieć końca. Jeśli nie wytyka Ci wad, to kieruje swoje oczy na inne kobiety i porównuje: „Ona robi to i to dla niego, dlaczego ty tak nie potrafisz?”.

To jego taktyka na to, aby osiągnąć swój cel. Często z premedytacją, wyrządzając Ci więcej bólu przez porównanie do Twoich bliskich przyjaciół.

10. Poniża Cię przed innymi – jest to przemoc psychiczna.

Tyran-partner stara się kąsać coraz głębiej i poniża Cię przed innymi. Chce, żebyś czuła się jak cień samej siebie, żebyś bała się wręcz wychodzić z domu. Nie chce też, żeby ktokolwiek myślał, że jesteś wartościową osobą, bo boi się, że go opuścisz.

11. Jest niestabilny emocjonalnie, humorzasty i nieprzewidywalny – czujesz się, jakbyś stąpała po cienkim lodzie.

Jesteś niepewna, jaki typ osoby spotkasz, kiedy wraca do domu. Jeśli wczoraj był okrutny, dziś może być taki sam lub niespodziewanie lgnie do Twych stóp i zaczyna przepraszać.

12. Jest wściekły, gdy stawiasz opór i wytykasz jego zachowanie.

Jako samozwańcza ofiara losu, Twój partner jest nie do przegadania odnośnie swojego zachowania. On nie ma sobie nic do zarzucenia i obarcza Cię winą o wszystko.

Czasem nie zaprzeczy i przyzna się do błędu. Wtedy błaga o przebaczenie i rzuca słowa na wiatr, po czym nigdy się nie zmienia. Nic nie ulega poprawie. Po prostu wypracował sobie hiperboliczną reakcję kiedy stawiasz czoła jego zachowaniom.

Jeżeli uważasz, że jesteś ofiarą przemocy psychicznej, to nie podejmuj pochopnych decyzji. Porozmawiaj o swojej sytuacji ze specjalistą. Może być tak, że bardzo się kochacie i obydwoje potrzebujecie pomocy, albo spotkanie upewni Cię, że musisz zostawić swojego partnera.

Kłaniam się nisko,

Mateusz Kwiecień —> Facebook

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *