Przemoc psychiczna – 10 zachowań, na które musisz uważać.

przemoc psychiczna

Przemoc psychiczna – na te 10 zachowań zacznij zwracać szczególną uwagę.

Znowu się zastanawiasz: czy on za bardzo krzyczy, czy jesteś przewrażliwiona? Może jest to zwykły mętlik w głowie, spowodowany ciężką sytuacją w domu, czy zwykła manipulacja.

Ucz się ze mną podstaw psychologii, budowania pozytywnych relacji, obrony przed toksycznymi ludźmi. Raz na dwa tygodnie wysyłam bardzo wartościowego maila z wiedzą, dzięki której osiągniesz równowagę i zaczniesz pracować nad sobą. 🙂

Poniżej przedstawiam Ci 10 zachowań, które mogą świadczyć o tym, że Twój partner znęca się nad Tobą psychicznie.

Przemoc psychiczna, jak kalejdoskop emocjonalny. 

Jest taka piosenka Sweet Noise: ”Dzisiaj mnie kochasz, a jutro nienawidzisz”.

Ciągle zmienia zdanie..

Wczoraj krzyczał cały dzień, robił awantury o wszystko; dziś całuje Cię po rękach, mówi, że Cię kocha. Zastanawiasz się, czy to normalne i dochodzisz do wniosku, że przecież on tak ciężko pracuje, poza tym jest mężczyzną, więc w sumie nic się nie stanie, jak pokrzyczy. Później znów będzie spokój. Prawda jest taka, że żyjesz z gościem, po którym nie wiesz, czego można się spodziewać.

Dba o wasze życie towarzyskie.

Zwrócenie uwagi w obecności znajomych, czy w miejscu publicznym – dla niego to norma. Można powiedzieć, że dobrze się przy tym bawi, ponieważ jest najmądrzejszy na świecie i robi to przecież dla Twojego dobra. Ty już zaczynasz czuć się jak cień – własnego cienia.

Tylko, że.. wszystko jest okej, jak codzień, nie?

Pan i władca mówi; Ty słuchasz i przepraszasz.

Popatrz na inne matki, na inne kobiety! 

Non stop porównuje Cię do innych kobiet, bo przecież:

 • Ona robi to i to dla swojego partnera. A Ty ?
 • Popatrz, jak ona o siebie dba. A Ty?

Jest to prostackie zachowanie, które przede wszystkim ma spotęgować Twój ból. Ktoś taki nie ma pojęcia, co jest piękne i co podoba się prawdziwym mężczyznom.

Przecież on tylko się droczy. 

Ma poczucie humoru, którego Ty nie rozumiesz. Przedmiotem żartów są wszystkie Twoje kompleksy i porażki życiowe. Czasami zahaczy jeszcze o Twoją matkę czy koleżanki. Znawca wyszukanego humoru, robi to, bo jest chodzącym kompleksem. Jego dowcipy nikogo nie śmieszą. Chce Cię sprowadzić na swój poziom.

To Twoja wina, on tu jest ofiarą. 

Nigdy nie przyzna się do błędów.

Po pierwsze: nigdy się nie myli, po drugie: nie zrobiłby tego, co zrobił, gdybyś go bardziej kochała i wspierała. To Twoja wina. On jest ofiarą, a Ty niszczysz jego i całą rodzinę.

Ciągle popełniasz błędy.

To jest niesamowite: za co się nie weźmiesz, to i tak źle zrobisz. Kiepsko gotujesz, mało zarabiasz, zaniedbujesz dzieci, ponadto w domu wiecznie panuje bałagan.

Codziennie wytyka Ci błędy. Bez litości, bo nie ma Ci pomóc. To niszczy Twoją samoocenę. Po pewnym czasie myślisz, że jesteś nikim. Udało się – zostałaś upolowana.

Ty nie masz prawa mieć marzeń.

Masz siedzieć w domu, jak jego niewolnica. Czekać, aż wróci do domu i zaszczyci Cię swoim „flakiem”. Wszystkie Twoje małe i duże sukcesy to nic w porównaniu do jego życia. W sumie to nic nie osiągnęłaś. Możesz na niego liczyć — zawsze skrytykuje Twoje plany i marzenia.

Jest on i jego flak. Będzie to robić, abyś straciła pewność siebie. Nigdy nie będziesz na tyle silna, aby go zostawić. Twoje obawy, to jego broń. Będzie systematycznie gasił Twoje marzenia, w każdy możliwy sposób, ponieważ to jest jego sposób na kontrolę.

Masz odwołać wyjście na miasto… tak bardzo Cię kocham.

Tam jest tak niebezpiecznie.. więc po co tam idziesz? Ona jest głupia, czemu się nia spotykasz? Twoja rodzina, to banda idiotów. Ja tak bardzo Cię kocham, troszczę się o ciebie, jesteś dla mnie wszystkim, nie poradzę sobie bez Ciebie. 

Jest to typowa przemoc psychiczna, ponieważ odciąganie Cię od przyjaciół, rodziny ma na celu osłabienie Twojego charakteru i pewności siebie.

Tylko z nim, możesz rozmawiać o problemach w związku. To również typowa przemoc psychiczna

Co Twoje koleżanki mogą wiedzieć o budowaniu relacji w związku? A twoja matka? Ta, niech się zajmie swoimi sprawami! Boi się, że otoczenie się dowie – jakim jest człowiekiem.

Pamiętaj, że to Twoja wina. Boi się, że ktoś Ci pomoże i straci kontrolę nad Tobą. Musisz się za wszytko obwiniać, ponieważ wtedy utrzyma kontrolę.

Ale to wszystko nie ma znaczenia, On Cię przecież kocha !

Chce dla Ciebie jak najlepiej. On Ci mówi, co możesz robić, a czego nie. Zaciera wszystkie ślady znęcania się nad Tobą. Mówi, że Cię kocha, że chce wszystkiego, co najlepsze dla Ciebie. Manipuluje Tobą tylko po to, aby mieć nad Tobą całkowitą władzę.

Kłaniam sie nisko,

Mateusz Kwiecień

Jeśli powyższe 10 zachowań, na które musisz uważać Cię zainteresowało, przeczytaj również: Czas się rozejść? Osiem sytuacji, po których musisz podjąć decyzję.

Comments (5):

 1. Katarzyna Bielicka

  13 sierpnia, 2020 at 7:08 pm

  Pamiętam jak ojczym wysmiewał mamę ,ze chodzi na obcasach. Innym razem,ze chodzi ciągle w tych samych ubraniach. A jak mama przyjechałabze szpitala psychiatrycznego to nie dawał jej palic papierosow. Mama jest nałogowym palaczem. Komentuje wszystko. Czy je ,czy duzo,czy mało. To tylko fragmenty zasłyszane. Ojczym się mnie bał całe zycie i z tym się ukrywał. Tak na prawdę jest bardzo słabym człowiekiem. Ja nie chciałam byc dłużej obserwatorem tych jego poczyniań,ani tego jak mama się temu poddaje. Wiem ,ze od wielu juz lat mama chce skonczyc ze sobą. Ostatnia wiadomość jaką o niej usłyszałam,jest bardzo przykra. Zawsze była kobietą dobrze wyglądającą,urodziwą. Teraz jest chuda jak patyk i chodzi przy balkoniku.. To wszystko jest mega przykre i to dlatego,ze w Polsce naszej kochanej nie ma odpowiedniego prawa.

  Odpowiedz
  • Bernardeta Urbańska

   20 września, 2020 at 9:09 am

   To prawda prawo jest złe. Mi odrzucono postępowanie bo przez poprzednie lata nie odważyłam się wezwać policji i szukać pmcy

   Odpowiedz
 2. PauliK

  20 września, 2020 at 7:04 am

  Doświadczyłam wszystkich 9 punktów 😣 mąż i tak wszystkim opowiada że to ja rozbiłam małżeństwo ☹️ smutne, dobrze że są takie artykuły bo dużo kobiet jeszcze nie wie o przemocy psychicznej. Pozdrawiam

  Odpowiedz
 3. Ta, która zwyciężyła

  29 grudnia, 2020 at 8:02 pm

  Trzeba uczyć swoje córki, że są ważne, mądre, piękne, niezależne i warte wszelkiego dobra! Tylko z takim podejściem do samych siebie będą w stanie odeprzeć zakusy psychicznych agresorów! Dla Was już za późno, ale możecie zmienić przyszłość swoich dzieci! To jest warte każdego wysiłku.

  Odpowiedz
 4. Ariadna

  31 grudnia, 2020 at 11:15 pm

  Ale przodują w tym kobiety wobec mężczyzn niestety..

  Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *