Konsekwencje krzyczenia na dzieci

krzyczenia na dzieci

Konsekwencje krzyczenia na dzieci. Każdy rodzic chce jak najlepiej dla swojego dziecka. Jako rodzice uważamy, że wiemy lepiej, czego w danym momencie potrzebuje nasz maluszek. Bez większych wyjaśnień oczekujemy od dziecka określonego zachowania, a kiedy tego nie robi to, zaczynamy na niego krzyczeć. W momencie kiedy krzyczysz na własne dziecko, to od razu się usprawiedliwiasz.

  • “Nie będzie mi tu gówniarz pyskować”
  • “Co on wie o życiu…”
  • “Jestem zbyt zmęczona na rozmowę”
  • “Ma tak być i już”

Konsekwencje krzyczenia na dziecko: Może mieć to bardzo negatywne skutki na rozwój jego osobowości oraz powodować uszczerbek na zdrowiu.

Generalnie ilu rodziców, to tyle wymówek. Tylko schematy się powtarzają. W momencie kiedy zaczynasz krzyczeć na dziecko, a zwłaszcza kiedy jest nieposłuszne, to uczysz go, jak można wyładować frustrację, kiedy nie panujemy nad kimś lub nad czymś. Ponadto, dzieci uczą się poprzez modelowanie, wiec krzycząc, uczysz go tego, w jaki sposób może się komunikować.

Krzyk na dziecko – pogłębia problemy z zachowaniem

Rodzice często po tym jak już nakrzyczeli na dziecko, a ono wykonało to co chcieli, czują satysfakcje, ponieważ ich pociecha robi, to co chcą.

Nic bardziej mylnego.

W dłuższej perspektywie krzyczenie na dziecko będzie prowadzić do pogorszenia się jego zachowania, natomiast rodzic będzie musiał jeszcze więcej krzyczeć. Cykl będzie się powtarzać w nieskończoność.

Zmiany w mózgu dziecka

Ciągły krzyk może mieć wpływ na rozwój mózgu dziecka. Odpowiada za to prędkość przetwarzania negatywnych informacji, ponieważ te są przetwarzane dużo szybciej niż pozytywne.

Wykonując skany MRI mózgu u dzieci, które doświadczyły przemocy słownej (krzyku), ze skanami, osób, które nie doświadczały przemocy w dzieciństwie, można przede wszystkim zaobserwować różnice w budowie tej części mózgu, która jest odpowiedzialna za przetwarzanie dźwięków i języka.

Konsekwencje krzyczenia. Depresja dziecięca

Częste karanie, krzyk, bardzo wysokie wymagania mogą powodować poważne problemy zdrowotne, ponieważ wiecznie ranione dziecko, smutne i przestraszone może zachorować na depresję.

Szacuje się, że 2% dzieci w Polsce choruje na depresje.

Zdrowie fizyczne

Dzieci, które doświadczały przemocy psychicznej ze strony rodziców, mogą być bardziej podatne na różne choroby w dojrzałym wieku. Pamiętaj, że okres dorastania dziecka, to przede wszystkim doświadczenie, tego co dali mu rodzice i to go kształtuje.

Nigdy nie jest za późno, żeby się czegoś nauczyć o sobie i dzieciach. Pamiętajcie, że bezwzględu na to, czy masz dzieci w wieku przedszkolnym, czy dorosłych ludzi, to dla Ciebie zawsze będą dziećmi. Jeżeli w kontaktach z dziećmi krzyczysz, tracisz panowanie nad sobą, nie radzisz sobie ze stresem, to koniecznie skontaktuj się specjalistą, ponieważ takie spotkania pomogą Ci poukładać emocje i stworzyć plan odzyskania dobrego kontaktu z dziećmi.

Pozdrawiam,

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *