Jak udowodnić przemoc w rodzinie?

Jak udowodnić przemoc w rodzinie ?
Jak udowodnić przemoc w rodzinie ?

Witam Szanowne Czytelniczki,

dziś zajmiemy się następującym problemem : Jak udowodnić przemoc w rodzinie?

Dostaję bardzo dużo informacji od Was, w których piszecie, że nie jesteście w stanie ominąć opieszałości sądu oraz o niesprawiedliwych  wyrokach, o tym, że prokurator nie rozumie waszej sytuacji, a sąd bagatelizuje sprawę. 

Po pierwsze nie możecie mieć pretensji do człowieka, oni mają procedury, przepisy i w ramach tego muszą się poruszać.

Jak udowodnić przemoc w rodzinie?

Wymiar sprawiedliwości w Polsce działa w taki sposób, że ważne jest to, co można udowodnić, a nie jaka jest prawda; bardzo często jest tak, że wasze słowa mogą nie wystarczyć, a więc: Potrzebne są dowody.  

Dlatego, jeżeli planujesz się rozejść i wiesz, że partner nie odpuści, to musisz zacząć zbierać dowody. Bez względu na to, jak sławetnego masz adwokata, nie pomoże Ci, jeżeli nie dasz mu dobrych dowodów. 

Co to są dowody?

Dowody to nic innego jak okoliczności, sytuacje, rzeczy które mogą pomóc Ci w potwierdzeniu Twojej wersji wydarzeń. 

Piszę „Twojej wersji„, ponieważ  Twój kat również będzie miał swoją wersję wydarzeń. Teraz należy pamiętać, że pośrodku tego stoi człowiek – sąd, który też ma swoje problemy, przekonania i gorsze dni.  Musimy go przekonać, że nasza wersja wydarzeń jest tą prawdziwą i jedyną.

Do tego są potrzebne nam dowody. 

Jakie dowody zbierać? 

Przemoc ekonomiczna.

Wszystkie SMS-y, w których pisze, że Cię utrzymuje, że Ty nic nie robisz, a siedzenie w domu z dziećmi to nie praca.  Wiadomości, z których wynika, że możesz od niego dostać pieniądze pod warunkiem, że coś dla niego zrobisz.  Następnie, kiedy zabiera Ci dostęp do konta i nie pozwala z niego korzystać. Być może tak samo zabiera Ci Twoje wynagrodzenie, oszczędności lub ogranicza dostęp do waszych wspólnych pieniędzy.

Przemoc seksualna.

SMS-y, nagrania, z których wynika, że zmusza Cię do seksu lub rzeczy, których nie chcesz robić i nie będziesz, systematyczne odmawianie seksu -też może być oznaką przemocy seksualnej.  

Przemoc fizyczna.

Zdjęcia, obdukcja lekarza, nagrania, zaświadczenia od lekarzy, recepty, pobyty w szpitalu, telefony na policję, pomoc znajomych. Przede wszystkim musisz zbierać i archiwizować wszystkie dokumenty, pliki, adresy, daty zdarzeń. 

Przemoc psychiczna.

Tak samo – jak wyżej. Sms-y, nagrania itd.

 Kliknij tutaj i zobacz, na jakie zachowania musisz zwrócić uwagę. 

Przemoc poprzez zaniedbanie.

Ma ona miejsce wtedy, gdy Twój partner się Tobą nie zajmuje, pozbawia Cię dostępu do jedzenia, wody, środków czystości, pozbawia Cię schronienia, w chorobie nie udziela pomocy, nie pozwala wchodzić do kuchni czy nawet korzystania z wyposażenia domu.

Oczywiście – to jest czubek góry lodowej.

Jeżeli czegoś brakuje, bardzo proszę o komentarz. Z waszą pomocą będę systematycznie uzupełniał listę.

Kłaniam się nisko, Mateusz Kwiecień

PS.

Tutaj wskazuje Ci miejsca, gdzie możesz całkiem za darmo przetrzymywać pliki.

 1. https://www.dropbox.com/
 2. Mega.nz 

Comments (3):

 1. Małgorzata Klucznik

  14 sierpnia, 2020 at 12:53 am

  Mówi,że jestem chora,że mnie „obserwują”,puka się w czoło,że ja jestem głupa?,że gdyby mnie nie było to by wiedział jak postępować z dziećmi(właśnie że względu na dzieci mieszkam z nim ,nie okazuje mi szacunku,mówi,że wszyscy o mnie mówią,że coś jest ze mną nie tak,co mało mnie to obchodzi,robię co uważam nie konsultuje się w sprawie kupna np.samochodu,solarów,uważam,że powinien,trzyma przy sobie rachunki za prąd,wodę.Nie podejmuje inicjatywy w sprawach domowych,nie daje pieniędzy,pracuje regularnie

  Odpowiedz
 2. Basia

  8 września, 2020 at 10:36 am

  Można samej wykonywać zdjęcia obrażeń telefonem komórkowym. Ważne jest też zwierzanie się z sytuacji członkom rodziny, przyjaciółkom, znajomym. Jako świadkowie pośredni są w stanie potwierdzić niektóre fakty, widziane przez nich urazy.
  Warto też prowadzić swój dzienniczek, a w nim notować kiedy doszło do awantury, co się działo, czy był jakiś postronny świadek. Pozwala to potem na precyzyjne zeznania.

  Odpowiedz
 3. Monika

  17 listopada, 2020 at 8:08 am

  W skrócie: on- przemocowiec i szczery wyznawca gaslightingu, ja z syndromem ofiary zgadzająca się na za dużo. Parę lat w terapiach, 5 lat zbierania twardych dowodów (a łatwo nie było, bo On nad wyraz sprytny i inteligentny) i rozprawa po 24 latach”związku”, gdzie mimo postawy sędziny (bo On taki biedny, chce mi wszystko oddać, a mu się połowa jednak należy) po 30 minutach co prawda bez orzekania o winie ale mam rozwód. Święty spokój uzyskałam rok później, kiedy przestał mnie śledzić i nachodzić. I powiem coś- mam 46 lat i wreszcie czuję, że żyję i mam moc. Nawet choroby zelżały i dzieci jakby mnie bardziej kochały 😁
  Polecam. Warto czasem przejść przez piekło 😘

  Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *