Czy mój partner wykorzystuje mnie emocjonalnie?

partner wykorzystuje mnie emocjonalnie

Czy mój partner wykorzystuje mnie emocjonalnie?

Nie miałem pojęcia, że jestem ofiarą przemocy emocjonalnej, tym bardziej dobiła mnie myśl, że potrafię być tak samo sprawcą przemocy emocjonalnej.

Poniżej przedstawiam Ci zachowania, na które musisz zwrócić uwagę:

Partner wykorzystuje Cię, jako przedmiot żartów.

Humor w związku, to coś normalnego i coś, z czym byłem dobrze zaznajomiony. Chociaż nie ma niczego złego w dokuczaniu sobie (przecież kto się czubi, ten się lubi), to istnieje ogromna różnica pomiędzy żartem, a wyśmiewaniem. Jeżeli czujesz, że Twój partner opowiada innym dowcipy, które cię obrażają, to najprawdopodobniej tak właśnie jest. Nie pozwól mu na to.

Jeżeli próbujesz z nim o „tym” porozmawiać, on/ona zawsze zwala winę na Ciebie.
Partner będzie mówił, że jesteś zbyt wrażliwa i że myślisz tylko o sobie. Zawsze ma tysiące argumentów, które mogą sprawić, że faktycznie poczujesz, że wariujesz lub przesadzasz. Tak nie jest.

partner wykorzystuje mnie emocjonalnie
Ignoruje Twoje prośby i narusza Twoją strefę komfortu.

Mimo że prosiłaś go, by nie dotykał cię w określony sposób – on i tak to robi. Prosiłaś, by nie nazywał cię w łóżku „suką”, ale on i tak to robi, mimo że wie, że Tobie się to nie podoba. Takie zachowania sprawiają, że czujesz niekomfortowo. Mimo, iż on o tym wie, to dalej tak się zachowuje. Olewa wszystkie Twoje prośby. Zastanów się, czy zasługuje na Ciebie.

Udaje ofiarę, aby wzbudzić w Tobie poczucie winy.

Przekracza wszystkie granice w związku, mimo iż wielokrotnie zwracałaś uwagę. Często jest tak, że oprawca udaje w związku ofiarę. Będzie obwiniać Cię za wszystkie błędy, jakie popełnił. Będzie Cię obwiniać o wszystko. Tylko najśmieszniejsze jest to, że na 99% sytuacji, o które cię obwinia, Ty nie miałaś żadnego wpływu.

Nie okazuje żadnych uczuć. Kompletnie się Tobą nie interesuje.

Nie chodzi o to, że musi cały czas się o wszystko wypytywać i interesować się każdą minutą Twojego życia, ale jeżeli wracasz, po naprawdę kiepskim dniu do domu, a Twój partner ma Cię w dupie – to nie jest to miłe uczucie. A jeszcze gorzej jest, gdy próbuje pokazać, że się interesuje. Wypytuje, jak ci minął dzień, tylko po to, żeby się wyśmiewać z Twoich problemów i przemyśleń. Takie zachowanie powoduje, że czujesz się bezwartościowa.

Stara się kontrolować: gdzie wychodzisz i co robisz.

Są różne formy wykorzystywania emocjonalnego. Od chamskich uwag, po robienie awantury o byle co. Ponadto parskanie, wzdychanie, dąsanie się. Oprawca będzie Ci mówił, jak masz żyć. Nie pozwoli Ci spędzić nocy na mieście z dziewczynami, czy odwiedzić rodziny, ponieważ chce Cię mieć tylko dla siebie i każda osoba, która pojawi się w Twoim życiu, będzie dla niego potencjalnym wrogiem.

Za mało zarabia – przez Ciebie.

Fakt, że nie zarabia tyle, ile by chciał, nie ma z Tobą żadnego związku. Tak czy siak, to zawsze z jakiegoś powodu jest Twoja wina. Wiesz o tym, że tak nie jest, ale zawsze trochę winy na dnie serca zostaje..

Szantażuje seksem.

Jesteśmy ludźmi. Mamy potrzeby seksualne. Chcemy mieć kogoś, kto może zaspokoić nasze żądze. Czasami zdarza się tak, że nasz partner odmawia seksu, czy pewnych czynności seksualnych, tłumacząc to tak, że: “nie zasłużyłam”.

Na początku mogło się to wydawać ciekawą grą, ale na dłuższą chwilę to jest chore. Jeżeli partner wykorzystuje seks, ponieważ chce Cię w jakiś sposób kontrolować lub wpływać na Twoje życie, to wiedz, że masz poważny problem w związku.

Świadomie rozmawia z innymi o Twoich sekretach.

Pamiętam to jak dziś. Nie mogłam pozbierać się kilka dobrych miesięcy. Mój były partner w pewnym momencie naszego związku, zaczął opowiadać znajomym o bardzo intymnych sprawach. Czułam się zdradzona i upokorzona. Ponadto, gdy zapytałam się, dlaczego to robi, to oskarżył mnie o brak poczucia humoru. To jednak nie humor – to przemoc fizyczna.

Partner wykorzystuje moje kompleksy i ciągle o tym mówi.

Jeżeli wpuścisz takiego synka mamusi do swojego życia, to bardzo szybko zauważy, jakie masz kompleksy. Od łaskotek do braku umiejętności wokalnych. Oprawca przede wszystkim skupi uwagę otoczenia, właśnie na Twoich wszystkich kompleksach. Będzie uważać to za niewinną zabawę.

Bagatelizuje Twoje sukcesy. Partner wykorzystuje Twoje plany i marzenia.

Umniejsza wszystkiemu, co jest z tobą związane – twoim ambicjom i osiągnięciom, a przecież jesteś silną kobietą, która osiągnęła masę niesamowitych rzeczy i marzy o zdobyciu kolejnych szczytów. Partner, który wykorzystuje emocjonalnie, nie może tego znieść.

A zamiast Cię wspierać, rozrywał po trochę na kawałki.

Jeżeli jesteś w toksycznym związku lub właśnie się z niego uwolniłaś/uwolniłeś, to pamiętaj, że to, co się wydarzyło to nie Twoją winą. Bardzo ciężko jest zakończyć taki związek. Jeszcze ciężej jest wrócić do normalności. Tak czy owak, pamiętaj, że od dziś musisz zwracać uwagę na oczywiste sygnały. 🙂

Teraz zadaj sobie pytanie: Czy mój partner wykorzystuje mnie emocjonalnie?

Prawdopodobnie zainteresuje Cię również ten tekst: Początki przemocy

Zapraszam również na nowy opiniotwórczy serwis kwiecien.tv, poruszający tematy rozwoju osobistego i inne ważne aspekty społeczne i życia codziennego

Comments (1):

  1. Katarzyna Bielicka

    13 października, 2020 at 7:00 pm

    Boze, jak ja to dobrze znam. Moj ojczym często oskarzał innych,ze odwracają kota ogonem. A, tak na prawde to, on to cały czas robił. Odgrywanie ofiary tak bardzo sie zrosło z jego osobowoscią, ze to było na prawde cos przykrego. Niby odgrywał ofiare,ale wypowiadał tak przykre słowa,oskarzenia,ze az uszy więdły. Niby chciał pokazac ,ze jest jak piesek skomlący,ale jednocześnie niesamowicie szarpał,nacinał ,posypywal solą i gryzł po kawałk osobowości swojej żony, ktora byla jego ofiarą.. To jest bardzo przykre. To sa tortury,maltretowanie psychiczne

    Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *