Co to jest frenologia?

Frenologia jest teorią, która powstała na przełomie XVII i XVIII wieku. Mówi ona o tym, że poszczególne części mózgu odpowiadają za różne funkcje psychiczne. Jest to bardzo ciekawa teoria. Wyznawcy Frenologii twierdzą, że zdolności, które posiada człowiek – jego  talenty – mają odzwierciedlenie w anatomicznej budowie mózgu i czaszki.

Dla przykładu: Mamy rodzeństwo urodzone rok po roku. Pierwsze dziecko przez 18 lat swojego życia cały czas uczyło się śpiewu, natomiast drugie dziecko do ukończenia pełnoletności rysowało. Dzieci rozwijały swoje różne talenty a tym samym – zgodnie z założeniem frenologii – używały innych części mózgu. Co ciekawe, teoria mówi, że ta część mózgu, która była wykorzystywana do rozwoju talentu u dzieci miała inne, neuroanatomiczne podłoże, była bardziej aktywna. Powodowało to wzrost mózgu, a tym samym, bezpośrednio wpływało na kształt czaszki.

W związku z tym, określony ośrodek korowy, który odpowiada za daną funkcję, powoduje w miejscu, w którym się znajduje uwypuklenie czaszki.

Reasumując, po wyglądzie czaszki możemy określić, jakie dana osoba talenty lub jakie ma ona  ułomności.

Kto jest twórcą frenologii?

Twórcą frenologii jest Franz Joseph Gall, który  urodził się 9. marca 1758 roku. Był on austriackim neurologiem i psychologiem. Praktykę prowadził w Wiedniu, a później w Paryżu.

Dlaczego frenologia jest nazywana pseudonauką?

Uważam, że frenologię można porównać do systemu przyklejania przysłowiowych “łatek” ludziom. Nie ma żadnego naukowego potwierdzenia, które wyraźnie wskazuje na to, że kształt czaszki może mówić cokolwiek o talentach czy ułomnościach. Frenologia jest zatem w moim mniemaniu kierunkiem pseudonaukowym. Wyniki badań prowadzonych w tym zakresie były subiektywne i miały jedyne na celu potwierdzenie stereotypów płciowych oraz rasowych panujących XVII i XVIII.

Kłaniam się nisko,

Mateusz Kwiecień

Comments (3):

 1. Kinga Baltazar

  7 listopada, 2020 at 8:39 am

  niemiecki, studiował, a potem wykładał w Austrii.

  Odpowiedz
 2. SantaRasta

  9 listopada, 2020 at 5:21 pm

  Czy to przypadek że ten artykuł powstał akurat teraz? Czy ktoś umiejętnie wybrał temat z ilością zapytani w wyszukiwarce. Tak czy siak dziękuję i przejrzę resztę zawartości 🙂

  Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *