22 października 2020 roku Trybunał Konstytucyjny zaostrzył przepisy antyaborcyjne.

22 października 2020 roku Trybunał Konstytucyjny zaostrzył przepisy antyaborcyjne.

„Aborcja w przypadku ciężkiego i nieodwracalnego upośledzenia płodu lub jego nieuleczalnej choroby zagrażającej życiu jest niezgodna z konstytucją”,

orzekł Trybunał Konstytucyjny

Jakie są komentarze po decyzji TK :

Donald Tusk”Wrzucenie tematu aborcji i orzeczenie w tej sprawie pseudotrybunału w środku szalejącej pandemii to coś więcej niż cynizm.

To polityczne łajdactwo” Fundacja Feminoteka „To się po prostu w głowie nie mieści. #piekłokobiet#niejesteśsama„Dziewczyny a co wy o tym sądzicie. Czy ktoś ma prawo decydować o tym za Ciebie jak wiesz, że dziecko urodzi się chore ?

W ostry sposób wypowiadają się również kobiety ze świata show-biznesu. np. dziennikarka Hanna Lis:

Czy posłanki na Sejm takie jak Paulina Matysiak :

Co dokładnie stwierdził Trybunał Konstutucyjny?

Trybunał Konstytucyjny orzekał w sprawie wniosku o zbadanie zgodności przesłanki embriopatologicznej z konstytucją, które złożyło w 2019 roku 119 posłów PiS, PSL-Kukiz’15 oraz Konfederacji.

Na podstawie przeprowadzonej przez sędziów Trybunału analizy zostało wydane postanowienie następującej treści:

– Art. 4a ust. 1 pkt 2 ustawy z dnia 7 stycznia 1993 r. o planowaniu rodziny, ochronie płodu ludzkiego i warunkach dopuszczalności przerywania ciąży (…) jest niezgodny z art. 38 w związku z art. 30 w związku z art. 31 ust. 3 konstytucji

– głosi sentencja wyroku odczytana przez prezes TK Julię Przyłębską.

Trybunał orzekał w pełnym składzie, a postanowienie zatwierdziła większość sędziów uczestniczących w posiedzeniu. Odmienne zdanie w tej kwestii złożyło dwóch sędziów: sędziowie Piotr Pszczółkowski oraz Leon Kieres.

Trybunał Konstytucyjny argumentując dzisiejsze orzeczenie, wskazał, że dopuszczenie możliwości aborcji z powodu choroby lub uszkodzenia płodu było eugeniką.

22 października 2020 roku Trybunał Konstytucyjny zaostrzył przepisy antyaborcyjne.
22 października 2020 roku Trybunał Konstytucyjny zaostrzył przepisy antyaborcyjne.

Co to jest Eugenika ?

Eugenika to pojęcie wprowadzone jeszcze w XIX w przez Francisa Galtona. Odnosi się do selektywnego rozmnażania, aby ulepszyć gatunki z pokolenia na pokolenie. Twórca owej teorii  zachęcał do częstszego reprodukowania się najlepszych osobników oraz zniechęcającej do reprodukcji osobników mniej wartościowych i na tym trybunał oparł swoje orzeczenie. Więcej o pojęciu Eugeniki.

W ocenie Trybunału dziecko w prenatalnym okresie życia, jako istota ludzka, której przysługuje przyrodzona i niezbywalna godność, jest podmiotem mającym prawo do życia, zaś system prawny musi gwarantować należytą ochronę temu centralnemu dobru, jakim jest życie.

Sędzia sprawozdawca, którym na posiedzeniu był Justyn Piskorski, podkreślił, że dbałość o jakość przekazywanego kodu genetycznego, ani wzgląd na ewentualny dyskomfort życia chorego dziecka nie może usprawiedliwiać decyzji o podjęciu działań zmierzających do spowodowania jego śmierci.

…obowiązek zapewnienia każdemu człowiekowi prawnej ochrony życia leży na wszystkich władzach publicznych, w szczególności na ustawodawcy i ma on przy tym zarówno prawo, jak i obowiązek dostosować stan prawny do wyroku wydanego przez Trybunał Konstytucyjny

dodał w argumentacji sędzia piskorski

Jakie przepisy obowiązywały dotychczas?

Ustawa obowiązująca w Polsce od 1993 roku zakładała możliwość aborcji w trzech przypadkach:

  • ciąża stanowi zagrożenie dla życia lub zdrowia kobiety
  • gdy ciąża powstała w wyniku czynu zabronionego
  • jest duże prawdopodobieństwo ciężkiego i nieodwracalnego upośledzenia płodu

W 2019 roku w Polsce przeprowadzono 1110 legalnych aborcji. Aż 1074 z nich dokonano właśnie ze względu na nieuleczalną chorobę płodu lub nieodwracalne upośledzenie.

źródło: interia.pl/ wp.pl/ Wikipedia

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *